Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Balkanlarda Gündem
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Balkanlarda Gündem Avrupanın kaynayan bir türlü soğumayan topraklarında neler oluyor...gündemde neler var?

Seçenekler Stil
Alt 30. June 2009, 09:04   #11
Made-in-bosnak

Re: Cevap: Re: Cevap: Re: Cevap: Re: Cevap: Sırbistan vatandaslıgı almak isteyenler l

Alıntı:
kakavje´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yazılanları okuyunca ne kadar müteessir olduğumu anlatamam.

O savaşta ölen binlerce kişi bir hiç uğruna mı öldü?
Srebrenica'daki biçrelerin kemikleri sızlıyordur. Sizler de hala milliyetçi politikalarını sürdüren sırp hükümetine para kazandırıyorsunuz.
Yazılar olsun demek lazım. Ne çabuk unuttuk
Türk pasaportu dururken neden sırp pasaportu ?
Avrupa birliğinin (bir diğer adı ile son haçlı seferinin) oyununa bu kadar kolay mı düşüyorsunuz.

Türkiyeyi güçlendireceğimize halk olarak neden zayıf düşürüyoruz. Kaçalım gidelim o zaman almanyaya kaçanlar gibi ya da diğer memleketlere! Şimdi evlerini yakıyorlar. diri diri yanıyorlar!

ah be ah kardeşlerim yüreğim yandı vallahi
Burada milliyetçilik yapmıyorum hükümet olarak da desteklemediğim için Sırp pasaportu alanlara teessüf ediyorum.
Ne kadar atom bombası varsa gidelim atalım Sırbistana ne dersin ??
Alt 30. June 2009, 09:26   #12
Bratstvo
Seljak sa mačugom

Bratstvo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 197 Mesaj için 433 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 5 times
Seljak 1 Mesajda 1 Defa Eksilendi!
Bratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutar
Cevap: Sırbistan vatandaslıgı almak isteyenler lütfen dikkat

1.Türkiye'de doğan Ermeni asıllı bir vatandaş Türk pasaportu taşıyor diye Ermenistan'da yadırganıyor mudur?
2.Köklerinin bağlı olduğu toprak Sırbistan'da kalıyor diye insanların geçmişini görmezden mi gelmesi gerekir?
3.Sırp pasaportu alarak, Sırbistan Cumhuriyeti'nde müslüman nüfusun artışını sağlamak, hala orada yaşayan müslümanlara ve dolaylı olarak Balkan coğrafyasındaki tüm müslüman nüfusa siyasi ve diğer açılardan artı güç vermez mi?
vs..vs..
Bence Sırp pasaportu almakta anormal bir durum yok. Hatta böyle bir imkanı olanların bu pasaportu alması normal bir durum. Kendi şahsi fikrim tabi.
Alt 30. June 2009, 09:41   #13
Made-in-bosnak

Re: Sırbistan vatandaslıgı almak isteyenler lütfen dikkat

Kakavje üyemiz sanki geriden yasıyor yasamı
tabi balkanlarda evet bir seyler yasandı bunu inkar etmek söz konusu bile olamaz
ama bu bahsetiginiz cok sacma size kücük bir örnekle istemeden cvp vermek zorundayım
En son gebzede İnsanlık barısı adına yürüyüste olan bir insanı bogazladılar tecavüz ettiler yani kimse memleketimize gelmesinmi ? simdi herkes sizce bu zihniyetimi yasıyor simdi tasıdıgınız o pasaporttan utanmanızmı gerekiyor ?
her allahın günü bu memlekette trafik terörüne yüzlerce kurban veriyoruz kimse yola cıkmasınmı ? bu memlekette yahu girmesinmi ? gelmesinmi ? memleketimizdee hepimiz trafik terörcüsümüyüz ? Daglarımızı üc kurus icin delik desik ediyorlar simdi hic mi utanmazsınız bu durumdan sayın kakavje bence elinizdeki tüm evrakları yakın yırtın atın
dünyada kendi Önderine kendi liderine bu kadar igrenc davranan daha toplum yoktur
peki ne yapalım yakalımmı kendimizi sayın kakavje hic te sag duyulu bir msj vermediniz
bunları bana yazdırmak zorunda bıraktınız halbuki sadece 2 kelime yeterli olabilirdi
neticede teknik bir bilgi verdim hayırlısı olsun demek zor degildi bence
bu arada örnekleri cogaltabilirim vs...
Hatta konu dısı yazınızı sikayet edip sildirebilirimde madem basladık buyrun selamlar...
Alt 2. July 2009, 15:18   #14
dahilaga
Stražar Za Seljake

dahilaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 134 Mesaj için 348 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 1 times
Seljak 11 Mesajda 13 Defa Eksilendi!
dahilaga is on a distinguished road

Alıntı:
Bratstvo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1.Türkiye'de doğan Ermeni asıllı bir vatandaş Türk pasaportu taşıyor diye Ermenistan'da yadırganıyor mudur?
2.Köklerinin bağlı olduğu toprak Sırbistan'da kalıyor diye insanların geçmişini görmezden mi gelmesi gerekir?
3.Sırp pasaportu alarak, Sırbistan Cumhuriyeti'nde müslüman nüfusun artışını sağlamak, hala orada yaşayan müslümanlara ve dolaylı olarak Balkan coğrafyasındaki tüm müslüman nüfusa siyasi ve diğer açılardan artı güç vermez mi?
vs..vs..
Bence Sırp pasaportu almakta anormal bir durum yok. Hatta böyle bir imkanı olanların bu pasaportu alması normal bir durum. Kendi şahsi fikrim tabi.
Niye Bosna pasaportu almak icin basvurmuyor sunuz..?
Sirp pasaportu ile Bosna da dolasmak icin epey saglam mide lazim..İnsanin kendini sorgulayip,cevabini verecek kadar cesur olmasi lazim.

Cepte Sirp pasaportu,Sarayovasinda dolasirken papatya tarlasi gibi ayni yone bakan dikine beyaz ,üstünde hilal olan taslar var,rahatsiz eder insani..Uzulursunuz.

Kendinize eziyet etmeyin ,degmez.

Teorik olarak cepte hangi kagidin oldugu cok onemli degil,katiliyorum ama benim bir iddiam var.Turkiye den oraya gidip o topragi koklayan hic bir kimsenin yuregi kaldirmaz bunu..

Ayrica Sancak li arkadaslarin Sancak bolgesini Sirbistan olarak gormeleri de ayri bir konu..Hatta biraz tarihe ters..Oranin adi niye Sancak o zaman..Bilmiyor olamazsiniz.
dahilaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 2. July 2009, 18:57   #15
vranovci
Stražar Za Seljake

vranovci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 143 Mesaj için 314 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 3 Mesajda 3 Defa Eksilendi!
vranovci is on a distinguished road

Alıntı:
dahilaga´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sirp pasaportu ile Bosna da dolasmak icin epey saglam mide lazim..İnsanin kendini sorgulayip,cevabini verecek kadar cesur olmasi lazim.

Cepte Sirp pasaportu,Sarayovasinda dolasirken papatya tarlasi gibi ayni yone bakan dikine beyaz ,üstünde hilal olan taslar var,rahatsiz eder insani..Uzulursunuz.

Teorik olarak cepte hangi kagidin oldugu cok onemli degil,katiliyorum ama benim bir iddiam var.Turkiye den oraya gidip o topragi koklayan hic bir kimsenin yuregi kaldirmaz bunu..

Ayrica Sancak li arkadaslarin Sancak bolgesini Sirbistan olarak gormeleri de ayri bir konu..Hatta biraz tarihe ters..Oranin adi niye Sancak o zaman..Bilmiyor olamazsiniz.
bosna-hersek devleti sandzak ta doğanlara bih pasaportu mu veriyor ? resmi olarak novipazar hangi ülkenin sınırları içinde yer alıyor?
Alt 2. July 2009, 20:04   #16
Bratstvo
Seljak sa mačugom

Bratstvo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 197 Mesaj için 433 Teşekkür aldı.
Seljak 1 Mesajda 1 Defa Eksilendi!
Bratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutar

Alıntı:
dahilaga´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Sırp pasaportu alma meselesi sanırım AB serbest dolaşım hakkı ile alakalı. Ben Sırp pasaportu alıp almayacağım konusunda bir yorum yapmadım. Sadece bu pasaportu almanın anormal bir durum olmadığını söyledim. Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşlığı (Çifte vatandaşlık) almanın zararından çok oradaki müslüman halka faydası olacağına inandığımı dile getirdim. İleride belki ben de alırım..o ayrı konu.

Bosna-Hersek mevzusuna gelince! Keşke Bosna-Hersek, Sancak bölgesinden göç edenlere vatandaşlık verse de BIH vatandaşlığını alsak. Bildiğim kadarıyla BIH vatandaşlığını, BIH vatandaşı bir insanla evlenseniz dahi 8 yıl sonra alabiliyorsunuz. T.C vatandaşı olmak aslında hepsinden önemli ya..neyse.

Sonuç olarak; AB 2010'da Sırbistan'a serbest dolaşım hakkı vermeyi düşünüyorsa, bu Sırbistan'ın daha fazla parçalanmayacağı anlamına gelir. Bu durumda ne ailemin göç ettiği Sandzak, ne de Vojvodina Sırbistan'dan ayrılamayacak. AB ve ABD'nin yeni dünya düzeninde böyle bir proje olmadığı açıkça gözüküyor gibi. Kosova'nın ayrılması gerekiyordu..ve ayrıldı. Eğer görüşlerimde yanılıyorsam ve yıllar sonra Sandzak, Sırbistan'dan ayrılacak olursa, elime Amerikan bayrağı alıp Taksim meydanında sallamaya gitmeyeceğim. Sade bir T.C vatandaşı olarak şu an için sadece bunun sözünü verebilirim.
Alt 2. July 2009, 23:05   #17
Galenovic
Drugi seljak

Galenovic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 58 Mesaj için 138 Teşekkür aldı.
Seljak 4 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
Galenovic is on a distinguished road

Bizler (babam-dedem) Novi Pazar-Sancak göçmeniyiz. Eğer bilmiyorsanız, ki bilmediğiniz ya da anlamak istemediğiniz anlaşılıyor, Novi Pazar şu anda Sırbistan sınırları içinde kalıyor. Dolayısıyla Sırbistan devletinin kanunlarına tabi. Sancak'taki Boşnaklar, Sırp pasaportu taşıyorlar. Oradaki Boşnaklara, 'Neden Sırp pasaportu taşıyorsunuz' demek ne kadar abes ise Türkiye'deki Sancak göçmeni Boşnaklara 'neden Sırp pasaportu alıyorusunuz' demek de bir o kadar abestir. Hele hele 'ama Sırplar Boşnakları katletti...' tarzı demagojik ifadeler saflık göstergesidir nezdimde. Adama sorarlar: 'Sırp pasaportu almakla Boşnak katliamını meşrulaştırmış mı oluyoruz?' Cancağızlarım...

Doğduğumuz bir ülkenin pasaportunu almakta ne sorun buluyorsunuz anlamış değilim... Bosna-Hersek göçmeni olsak Bosna pasaportu, Hırvatistan göçmeni olsak Hırvat pasaportu alırdık. Sancak bağımsız olsa, Sancak devletinin pasaportunu alırdık. Sırbistan toprakları içinde kaldığına göre, Sırp kanunlarına tabi olduğuna göre, babamın-dedemin anavatanı olduğuna göre... Sorun yok demektir.
Alt 3. July 2009, 01:24   #18
dahilaga
Stražar Za Seljake

dahilaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 134 Mesaj için 348 Teşekkür aldı.
Seljak 11 Mesajda 13 Defa Eksilendi!
dahilaga is on a distinguished road

Yazik...
Su foruma katildigim 2007 senesinden beri ilk defa sinirlendim...
Dilimden bir sürü şey geçti bu aksam,yazdım yazdım sildim...
Bana siyasi/cografi aciklama verip demagoji yapiyorsunuz...Sancak hangi devletin sinirlari icindeymis,suymus buymus..

Bosuna yorulmayin sizden iyi bilirim oralari.Sancak in hangi siyasi sinirlar icinde oldugunu da iyi biliyorum..

Serebrenica da bugun Sirp entitesi ,"Sirp Cumhuriyeti" degil mi,yanlis mi biliyorum...Bir bakin bakalim haritaya.
Bu durumda Sirplar Sirplari katletti orada..Oyle degil mi.
Cografi ve siyasi olarak Sirp Cumhuriyeti denen topraklarda oldu olaylar..Biz bosuna uzulmusuz demek ki,Sirplar Sirplari kesmis..

Bence siz Hollanda pasaportu alin,serbest dolasimin kralini yaparsiniz Evropa da.

Bir de son soru..Sirp pasaportu alinca Sirbistan ordusunda askerlik yapmak mecburi mi..
Varsa oyle bir durum cok gulerim.Dusunsene giymissin uniformayi,bir kurra cekiyorsun gorev yeri Sancak..
O uniformayla kendi köyüne gidiyormussun..
Tam film olur ...
Neyse olmadi Turkiye ye geri gelirsiniz.Burasi saglam nasil olsa.
dahilaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 3. July 2009, 07:55   #19
vodolia
Seljak Sa Macugom

vodolia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 438 Mesaj için 1.456 Teşekkür aldı.
Seljak 3 Mesajda 3 Defa Eksilendi!
vodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutar

almak veya almamak bir yana da; sorarlar adama..........

madem vatandaş yapacaktın, niye çıkardın?
madem pasaport verecektin niye öldürdün?
dün ile bugün arasındaki fark nedir?
peki ya yarın nasıl hareket edeceksin?
Alt 3. July 2009, 10:04   #20
kakavje
epimiz din kardeşiyiz

kakavje - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 46 Mesaj için 107 Teşekkür aldı.
Seljak 6 Mesajda 8 Defa Eksilendi!
kakavje is on a distinguished road

Alıntı:
Bratstvo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
vs..vs..

Sevgili seljak kardeşlerim öncelikle geç cevap verdiğim için af buyrun. İnternet bağlantım maalesef çok iyi değil her zaman bağlanamıyırum.
Hepinize tek tek cevap vereceğim.
Sn. made in boşnak , bratstvo ve galenoviç kardeşlerim yazılarınızdan anladığım kadarıyla Bosnayı hiç görmemişsiniz.

Gidin srebrenica'yı görün demeyeceğim. Ne çare ki Saraybosna'yı ve Mostar'ı en azından görün demek zorundayım. Oradaki kütüphanedeki, kültür merkezindeki kurşun izleri ni görün.
sadece festivallere gitmeyin Bratsvo kardeşim şehrin bir başından diğer başına uzanan 200 bin kişinin yattığı (Rahmetli bilge kral Alija İzzetbegoviç bunların çoğunluğunun sancaklı olduğunu söylemişti bir konuşmasında)
Orada ölen şehitlerin uğruna bir fatiha okuyun.
bunları yaptıktan sonra orada savaştığı halde sırplarla iş ilişkisi içinde olan biriki esnaf bulun bir de onlarla konuşun.
Ticaret ayrı siyaset ayrı katliam ise apayrı bir şey.
Tüm bunlardan sonra sırp pasaportunu isterseniz size söyleyecek bir şeyim yoktur. Zaten hiç kimse de size söyleyemez tamamen sizin vicdanınızla aranızda lan bir mesela olarak kalacaktır.
Sevgili kardeşim made in boşnak'ın sorularına cevap vereyim aralarında siyaset güdenler de var ama çok içine girmeyeceğim macugalılar umarım kafamıza vurmazlar
Alıntı bir tane mesaj yapılabiliyor sanırım bir defa ben becermiştim ama birden fazla alıntıyı beceremedim
o yüzden soruları koyu yazıyorum
En son gebzede İnsanlık barısı adına yürüyüste olan bir insanı bogazladılar tecavüz ettiler yani kimse memleketimize gelmesinmi ? simdi herkes sizce bu zihniyetimi yasıyor simdi tasıdıgınız o pasaporttan utanmanızmı gerekiyor ?
her allahın günü bu memlekette trafik terörüne yüzlerce kurban veriyoruz kimse yola cıkmasınmı ? bu memlekette yahu girmesinmi ? gelmesinmi ? memleketimizdee hepimiz trafik terörcüsümüyüz ? Daglarımızı üc kurus icin delik desik ediyorlar simdi hic mi utanmazsınız bu durumdan sayın kakavje bence elinizdeki tüm evrakları yakın yırtın atın
dünyada kendi Önderine kendi liderine bu kadar igrenc davranan daha toplum yoktur
peki ne yapalım yakalımmı kendimizi sayın kakavje hic te sag duyulu bir msj vermediniz
bunları bana yazdırmak zorunda bıraktınız halbuki sadece 2 kelime yeterli olabilirdi
neticede teknik bir bilgi verdim hayırlısı olsun demek zor degildi bence
bu arada örnekleri cogaltabilirim vs...
Hatta konu dısı yazınızı sikayet edip sildirebilirimde madem basladık buyrun selamlar...

sevgili kardeşim made in boşnak :
konudan uzaklaştığınızı ve başka şeyleri konuşmak istediğiniz zannediyorum. memleketi sattığını söylediğiniz kişiler ulvi ve ruhani çıkarları bir yana bırakıp kendi küçük kişisel çıkarları için memleketi satanlardır. Bunlar kimlerdir bilmiyorum burada da paylaşırsam macuga yemekten korkarım.
ancak yukarıda bahsettiğinizi düşündüğüm rahmetli Mustafa Kemal böyle bir insan değildi. Kendi toprağını satmadı. Kendi milli kimliğini de asla satmadığı gibi yüceltti. ona sırp değil amerikan pasapırtu da verirlerdi ama kişisel çıkarlarını asla ulvi meselelerin ruhani tabiatının üstüne çıkartmadı. Hataları vardı ama mert bir insan olarak tarihe adını yazdırmıştır.
Şimdi Atatürk gençliğiyim diyen gençlerimizin ya da atatürkçü olan kişilerin abrupa'da serbest dolaşabilmek için pasaport almalarının küçük düşürücü olduğunu millet olarak daha dik durmamız gerektiğini düşünüyorum. Öyle ya her şeyde kemalistiz bir de bu konuda kemalist olalım değil mi?
tecavüz ve trafik sorununun ise konumuzla hiç alakası yok. Soykırım çok farklı bir olgu. Bilinçli yapılması ise çok vahim.
Sırbistan hükümetinin hala o zihniyetteki kişilerden ayıklanmamış olması ise çok kötü
dahilaga kardeşim senden allah razı olsun. En azından dom'da benle aynı fikirde olan bir kişi daha çıktı üzüntüm azaldı. Üstelik yazılarından anladığım kadarı ile bosnalı da değilsin bu hassasiyetin ayrıca gönlümü bir hoş etti.
Allah muhabbetinizi bizden eksik etmesin.

sevgili Bratstvo kardeşim
Sırp pasaportu alma meselesi sanırım AB serbest dolaşım hakkı ile alakalı. Ben Sırp pasaportu alıp almayacağım konusunda bir yorum yapmadım. Sadece bu pasaportu almanın anormal bir durum olmadığını söyledim. Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşlığı (Çifte vatandaşlık) almanın zararından çok oradaki müslüman halka faydası olacağına inandığımı dile getirdim. İleride belki ben de alırım..o ayrı konu.
müslüman halka faydalı olmak isteyen kardeşlerim bosna pasaportu alıp srebrenica'ya yardım etsinler. Srebrenica'lı müslümanlar yaşadıkları tramvadan sonra topraklarına dönmek istemedikleri için srebrenica belediyesi sırp belediye olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu sene de bizimkiler kazandı ama gelecek seçime ne olur Allah bilir.
8 yıl demişsiniz olsun eğer ki haklı bir mücadele veriyorsak 18 yıl olsun ama vicdanımız rahat olsun.
Biz AB'nin uşağı değiliz.
Sancak kısmının tarihçesini sevgili kardeşim dahilaga anlatmış zaten.

bu yazıyı yazarken bosnaya geri gittim sanki. Şehitliği hissettim gözlerim yaşardı. Ah o insanlar ne talihsizdirler . O acıları tarif etmeye hiçbir kalemin gücü yetmez. Ve şehit olanlar yine Allah katında ne talihlidirler. Asıl zor olan ölenlerin ardından yaşamaya çalışmak.

son notum made in boşnak kardeşime : yazılarınızı neden sildirmek isteyeyim canım kardeşim. burda er meydanında tartışıyoruz. dom yönetimine bu imkanı sunduğu için teşekkür etmek lazım. Ben yazılarınıza saygılıyım bana bir saygısızlık etmemişsiniz ki. Aynı fikirde değiliz. Ben bir gün benim gibi düşüneceğinize özünüzde samimi olduğunuza yürekten inanıyorum. Allah'a sizin için de dua ediyorum.

hepinize hörmetler ederim sevgili kardeşlerim.

Hz. Muhammed
kakavje isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı